Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), drugi val pandemije Covida-19 očekuje se na jesen i pretpostavlja se da će situacija biti teža nego tijekom prvog vala. Uz Covid-19 pojavljivat će se i druge respiratorne infekcije, pa će ukupan broj oboljelih biti značajno veći, procjenjuju u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo. Na jesen će stoga biti ključno pridržavati se preporučenih epidemioloških mjera – s obzirom na to da još ne postoji lijek niti cjepivo protiv virusa SARS-CoV-2, jedine učinkovite mjere su socijalna distanca, pedantna higijena, nošenje maske i općenito izbjegavanje potencijalno rizičnih situacija.
Uz to,ne samo obrana nego i izlječenje tj. ishod raznih bolesti ovise o našem imunološkom sustavu pa je presudno njegovo optimalno funkcioniranje. Zato, upozoravaju liječnici na Doktor online, trebamo iskoristiti ljeto 2020. da bismo kroz zdrave aktivnosti i pravilnu ishranu sezonskim namirnicama pokušali što više ojačati imunološki sustav! Jedan od vrlo brojnih i vrlo različitih obrambenih igrača koji čine učinkovit imunološki sustav našeg organizma te koji omogućavaju optimalan rad cijelog sustava je i vitamin D3. Budući da još ne postoji odgovarajući lijek ili cjepivo protiv virusa Covid-19, trenutno se vode brojna istraživanja mikronutrijenata koji se koriste u alternativnoj i komplementarnoj medicini, kao što su vitamini C i D ili cink i neki drugi minerali. Nacionalni zdravstveni sustav (NHS) u Velikoj Britaniji čak je izdao posebnu preporuku u sklopu sekcije “Coronavirus update”, u kojoj sugerira građanima da uzimaju 400 IJ (10 mikrograma) vitamina D svaki dan. Razlog je tome, kažu, to što ne dobivamo dovoljno vitamina D iz sunca. Posljednjih godina sve se veći naglasak stavlja na vitamin D3 jer je ustanovljeno da su njegove vrijednosti najniže upravo u ono doba godine kada smo najpodložniji razvoju respiratornih infekcija.
Zašto su vitamini važni za zdravlje žena? Kako pomažu ojačati imunitet uoči drugog vala Covida-19? I na koje još sve procese u tijelu mogu imati utjecaj?
Ova pitanja za Doktor online analizira jedan od vodećih stručnjaka za ginekologiju i humanu reprodukciju u Hrvatskoj, prof. dr. Hrvoje Vrčić.
Vitamin D pomaže vašem tijelu u održavanju zdravih kosti i zuba, a u nekim slučajevima može biti koristan i u obrani od težih bolesti. Tijelo, međutim, nije dovoljno snažno da bi dobilo potrebnu količinu vitamina D tijekom zimskih mjeseci, posebno ako živite na sjeveru. Ako pak ljeti svakodnevno koristite kremu za zaštitu od sunca, možda ćete blokirati oko 93% vitamina D koji dolazi iz sunčevih zraka. No postoje i drugi načini za povećanje unosa vitamina sunca. Jedan od najboljih i najučinkovitijih načina dobivanja dnevne doze vitamina D jeste kroz ono što jedete. Divlja ulovljena riba, poput lososa, izvrstan je izvor vitamina, kao i goveđa i teleća jetra. Žumanjak, mliječni proizvodi (kefir, jogurt) su također sjajni izvori vitamina D i pomoći će vam da vaše kosti budu jake i zdrave.
Iako se obično ne preporučuje, mala količina izlaganja suncu može učiniti vaše tijelo zdravijim. Preporučuje se 20-25 minuta izlaganja suncu kako biste dobili odgovarajuću količinu vitamina D. Samo budite sigurni da ne ostajete na suncu predugo jer previše izloženosti može prouzrokovati kožne probleme, posebno između 10 i 16 sati. Vitamin D je vitamin topiv u mastima koji djeluje na održavanje homeostaze kalcija i fosfora i potiče mineralizaciju kosti. Izvori iz hrane i dodataka prehrani, te izloženost suncu omogućuju inertnim oblicima vitamina D2 (ergokalciferol) i D3 (kolekalciferol) kroz dvostupanjski proces hidroksilacije nastanu u jetri 25-hidroksivitamina D [25 (OH) i fiziološki aktivni 1,25-dihidroksivitamin D u bubrezima. Nedostatak vitamina D nije tako rijedak, a posebno tijekom zime i na višim zemljopisnim širinama gdje je izloženost suncu kratka i slaba i zato ga treba nadoknađivati iz čim više izvora.
Pri pokušaju začeća, održavanje dobrog cjelokupnog zdravlja je presudno kako za začeće tako i za dobrobit fetusa. Vitamin D posebno može utjecati na vašu trudnoću, pa čak i na sposobnost začeća. Briga o sebi u mjesecima koji vode do začeća jednako je važna kao i briga o sebi tijekom trudnoće. Manjak vitamina D često se povezuje s neplodnošću. Žene s visokom razinom vitamina D vjerojatnije će začeti od žena s manjkom vitamina D. Vitamin D djeluje preko receptora vitamina D (VDR) koji su raspoređeni u različitim tkivima. Prisutnost VDR u reproduktivnom tkivu i kod muškaraca i kod žena ukazuje na moguću ulogu u regulaciji reproduktivnih procesa. U žena se VDR nalazi u jajnicima, endometriju (sluznici maternice) i posteljici. U muškaraca se VDR može naći u glatkim mišićima genitalnog trakta, tkivu testisa i spermi. Kad je vezan za svoj receptor, vitamin D ima kontrolu nad genima koji sudjeluju u stvaranju spolnih hormona.
Studije na životinjama pokazale su da nedostatak vitamina D smanjuje uspjeh parenja i plodnost. Kod muških štakora s manjkom vitamina D dolazi do smanjenja uspješnog parenja, nepotpune spermatogeneze, degenerativnih promjena, malog broja spermatozoida i smanjenog broja pokretnih spermatozoida. Studije u kojima su blokirani VDR kod ženki štakorica izvijestile su o oslabljenoj folikulogenezi (razvoj folikula), hipoplaziji maternice, neplodnosti i komplikacijama u trudnoći. U opservacijskim studijama na muškarcima, smanjena razina vitamina D povezana je s lošom kvalitetom sjemena, malim brojem spermija i abnormalnom pokretljivošću i morfologijom. Funkcija vitamina D u muškoj plodnosti nije poznata, ali može biti povezana s regulacijom kalcija. U žena se promatrano ispitivanje plodnosti usredotočilo prvenstveno na endometriozu i sindrom policističnih jajnika (PCOS). Podaci promatračkih studija sugeriraju da je regulatorna mreža vitamina D uključena u patogenezu endometrioze kroz disregulaciju i pretjeranu ekspresiju VDR u endometriju, a nedostatak vitamina D povezan je s inzulinskom rezistencijom i PCOS (30-33).
U dvije studije provedene na uglavnom bijelim ženama i bijelcima koji nisu latinoamerički, žene s odgovarajućim količinama vitamina D imale su četiri puta veću vjerojatnost da zatrudne IVF-om od žena s niskom razinom vitamina D. Zasebnim istraživanjem je utvrđeno da će žene kojima se vraćaju zameci dobiveni doniranom jajnom stanicom i imaju normalnu razinu vitamina D također vjerojatnije zatrudnjeti. U studijama koje su usredotočene na neplodnost i medicinski pomognutu oplodnju, izmjerene su 25 (OH) D razine u serumu i folikularnoj tekućini i uspoređivane s uspjehom IVF-a. Nedavno istraživanje pokazalo je da su koncentracije 25 (OH) D u serumu i folikularne tekućine visoko povezane s uspjehom postizanja kliničke trudnoće. Većina stručnjaka koji se bave liječenjem neplodnosti preporučuju nadomjestak vitamina D.
Vitamin C je esencijalni mikronutrijent za ljude. Moćan antioksidans i kofaktor za obitelj biosintetskih i genskih regulatornih enzima. Vitamin C pridonosi imunološkoj obrani podržavajući različite stanične funkcije i urođenog i adaptivnog imunološkog sustava. Vitamin C podržava funkciju barijere epitela protiv patogena i potiče čišćenje kože od oksidanata i na taj način potencijalno štiti od oksidativnog stresa u okolišu.
Vitamin C akumulira se u fagocitnim stanicama, poput neutrofila, i može pojačati kemotaksiju, fagocitozu, stvaranje reaktivnih vrsta kisika i, na kraju, ubijanje mikroba. Vitamin C pojačava diferencijaciju i proliferaciju B- i T-stanica, vjerojatno zbog učinaka regulacije gena. Manjak vitamina C rezultira oslabljenim imunitetom i većom osjetljivošću na infekcije. Zauzvrat, infekcije značajno utječu na razinu vitamina C zbog pojačanih upala i metaboličkih potreba. Nadalje, čini se da suplementacija vitaminom C može spriječiti i liječiti respiratorne i sistemske infekcije. Profilaktička prevencija infekcije zahtijeva prehrambene vitamine C u prehrani koji daju barem odgovarajuće, ako ne i zasićene razine u plazmi (tj. 100-200 mg / dan), koje optimiziraju razinu stanica i tkiva. U vrijeme liječenja infekcije potrebne su puno, puno veće (gramske) doze vitamina da bi se nadoknadio povećani upalni odgovor i metabolička potreba.
Izvori:
• Paul Marik . EVMS CRITICAL CARE COVID-19 MANAGEMENT Eastern Virginia Medical School, Norfolk, June 17th, 2020
• Maggini S, Beveridge S, suter M. A combination of high-dose vitamin C plus zinc for the common cold. Journal of International Medical Research 2012; 40:28-42.
• Colunga Biancatelli RM, Berrill M, Catravas JD et al. Quercetin and Vitamin C: experimental therapy for the prevention and treatment of SARS-CoV-2 via synergistic action. Front Immunol 2020.
• Kyung Kim T, Lim HR, Byun JS. Vitamin C supplementaion reduces the odds of developing a common cold in Republic of Korea Army recruits: a randomised controlled trial. BMJ Mil Health 2020.
• Colunga Biancatelli RM, Berrill M, Marik PE. The antiviral properties of vitamin C. Expert Rev Anti Infect Ther 2020; 18:99-101. 5. Khaerunnisa S. Potential inhibitor of COVID-19 main protease (Mpro) from several medicinal plant compuns by molecular docking study. medRxiv 2020.
• Yi L, Li Z, Yuan K et al. Small molecules blocking the entry of severe respiratory syndrome coronavirus into host cells. J Virol 2020; 78:11334-39.
• Grant WB, Lahore H, McDonnell SL et al. Evidence that Vitamin D supplementation could reduce risk of influenza and COVID-19 infections and deaths. Nutrients 2020; 12:988.
• Lau FH, Majumder R, Torabi R et al. Vitamin D insufficiency is prevalent in severe COVID-19. medRxiv 2020.
• Marik PE, Kory P, Varon J. Does vitamin D status impact mortlality from SARS-CoV-2 infection? Medicine in Drug Discovery 2020.
• 21. Dancer RC, Parekh D, Lax S et al. Vitamin D deficiency contributes directly to the acute respiratory distress syndrome (ARDS). Thorax 2015; 70:617-24.
• LLie PC, Stefanescu S, Smith L. The role of vitamin D in the prevention of coronavirus disease 2019 infection and mortality. Aging Clin Exp Res 2020. Elisabeth Lerchbaum and Barbara Obermayer-Pietsch Vitamin D and fertility: a systematic review European Journal of Endocrinology (2012) 166 765–778
PRAVILA PRIVATNOSTI | UVJETI KORIŠTENJA
Copyright i Design by 01 Content & Technology – C3 Croatia | Sva prava pridržana | 2021
Projekt je nastao u produkciji agencije za premium sadržaj i tehnologiju 01 Content & Technology – C3 Croatia i Plive, u skladu s najvišim profesionalnim standardima